Namaszczenie chorych

Podczas ciężkiej choroby, nawet gdy ona nie wydaje się być śmiertelną, chrześcijanin powinien poprosić o sakrament namaszczenia, mówi o tym Pismo św. (Jk 5,14-15). W tym sakramencie Kościół poleca chorych cierpiącemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił. Sakramentu udziela się również wtedy, gdy ktoś jest nieprzytomny, ale tylko wtedy, gdy można przypuszczać, że jako wierzący tego by sobie życzył.

Sakrament namaszczenia chorych jest udzielany przy comiesięcznych pierwszopiątkowych duszpasterskich odwiedzinach chorych  parafian, o ile sobie tego życzą.

Jak przygotować się na przyjście kapłana z Najświętszym Sakramentem?

Najlepiej jest przykryć stół białym obrusem. Gdy przy łóżku chorego, albo w pokoju chorego nie ma stołu – warto przygotować jakieś godne miejsce, by móc na nim położyć naczynie z Komunią Świętą. Tak jak przy „kolędzie”, dobrze jest umieścić na stole krzyż i zapalone świece. Jeżeli będzie udzielany sakrament chorych – namaszczenie, dobrze jest  przygotować kawałek waty, aby kapłan mógł wytrzeć z oleju świętego ręce po namaszczeniu chorego, a przed udzieleniem mu Komunii świętej. Taki kawałek waty, należy potem spalić (nie wyrzuca się go do śmietnika!).

Obrzęd udzielania Komunii świętej przebiega w następujący sposób:

znak krzyża, akt pokutny (lub spowiedź chorego), odczytanie fragmentu Pisma Świętego, modlitwa, namaszczenie (o ile chory sobie tego życzy), Komunia święta, błogosławieństwo (jeśli udzielony był Wiatyk, błogosławieństwo z udzieleniem odpustu zupełnego). Wiatyk, to przyjęcie Komunii św. w momencie umierania.

Rodzina uczestniczy w całym obrzędzie. Wychodzi tylko na czas spowiedzi.

Adres parafii

05-102 Nowy Dwór Mazowiecki

ul. Czarnieckiego 13

Telefon:

519 857 538 

Nr konta:

Bank PEKAO SA

97 1240 3174 1111 0010 5502 8078

FacebookTab