Małżeństwo

Od lipca 1998 roku (po podpisaniu ustawy konkordatowej przez Polskę i Stolicę Apostolską) wystarczy zawrzeć związek małżeński w kościele oraz dopełnić kilku formalności, aby był on uznawany przez polskie prawo. Jest to tzw. ślub konkordatowy. Ślub konkordatowy najczęściej jest zawierany w parafii panny młodej lub pana młodego. Można jednak wziąć ślub także w innym kościele za zgodą proboszcza własnej parafii.

Wymagane dokumenty:

Do kancelarii parafialnej zgłaszamy się trzy miesiące przed datą ślubu. Na pierwsze spotkanie, w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego należy umówić się wcześniej.

Na pierwsze spotkanie przynosimy ze sobą:

1. dowody osobiste
  2. metryki chrztu (nie starsze niż 6 miesięcy przed datą zgłoszenia)
  3. zaświadczenia o bierzmowaniu (jeżeli nie zaznaczono tego na świadectwie chrztu)
  4. świadectwa nauki religii (ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum i  szkoły średniej)
  5. potwierdzenie odbycia katechez przedmałżeńskich
  6. zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego (tzw. dokumenty konkordatowe) 3 egzemplarze, wydawane i ważne 3 miesiące przed planowaną datą ślubu, lub akt zawarcia małżeństwa, jeżeli ślub cywilny odbył się wcześniej.

W późniejszym terminie dostarczamy:
  1. potwierdzenie odbycia katechez przedślubnych
  2. zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi jeżeli głoszone były w innej parafii