Chrzest

Rodzice zgłaszają dziecko do Chrztu św. 2. tygodnie przed planowanym chrztem (w kancelarii nie są przyjmowane zgłoszenia od innych osób, nie będących prawnymi opiekunami dziecka).

Przy zgłoszeniu dziecka do sakramentu chrztu
wymagane są następujące dane:

1. Akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
  2. Dane rodziców – imię i nazwisko, nazwisko panieńskie matki, wyznanie, aktualny adres zamieszkania, data i miejsce urodzenia, miejsce i data ślubu kościelnego;
  3. Dane rodziców chrzestnych – imię i nazwisko, data urodzenia i dokładny adres (rodzice chrzestni z poza parafii dostarczają zaświadczenie wystawione przez swojego proboszcza, że mogą być dopuszczeni do godności rodziców chrzestnych)
  4. Rodzice chrzestni dziecka mieszkający na terenie innych parafii muszą przedłożyć zaświadczenie, że są praktykującymi katolikami. Otrzymuje się je w kancelarii parafialnej miejsca zamieszkania.
  5. Zgłaszający się do kancelarii parafialnej po zaświadczenia do sprawowania funkcji matki lub ojca chrzestnego muszą być katolikami regularnie praktykującymi, mieszkającymi w naszej parafii.
  6. Mieszkający dłuższy czas poza parafią ubiegają się o takie zaświadczenie w parafii, w miejscu swego pobytu. Nie chodzi tu o miejsce zameldowania, ale zamieszkania wg. Prawa Kościelnego trwającego ponad pół roku.

Wymagania dotyczące rodziców chrzestnych

Chrzestnym może być osoba, która:

1. ukończyła 16 rok życia
  2. przyjęła sakrament bierzmowania
  3. jest wierzącym i praktykującym katolikiem

Chrzestnym nie może być osoba:

1. niewierząca
  2. niepraktykująca (nie zachowująca przykazań kościelnych)
  3. żyjąca w związku bez ślubu kościelnego
  4. mająca złą opinię w parafii
  5. młodzież nie uczestnicząca w katechizacji (w wątpliwych sytuacjach, młodzież przedstawia zaświadczenie od katechety)

Uroczysty chrzest sprawowany jest w II i IV niedzielę miesiąca w czasie Mszy świętej o godz. 12.00